Geçmişe Yolculuk: Taraklı

Hafta sonunda ne yapsak, nerelere gitsek?


Bahar da kendini yavaş yavaş hissettiriyorken, size güzel bir önerim var. Kendinizi birkaç yüz yıl öncesinde hissedeceğiniz, Taraklı / Mümkünlü Kasabası.

Arnavut kaldırımları, cumbalı evleri, çınarı, yeşili ve insana verdiği huzur ile Taraklı’da bir haftasonu kaçamağından daha fazlası var. 

Avrupa’nın birçok şehrine gittiğimizde, şehrin büyük bir kısmının tarihi binalardan oluştuğunu görürüz. Oysaki İstanbul gibi tarihi bir şehirde ise; şehrin büyük bir kısmı yeni binalardan oluşuyor. 

Osmanlı’da evler genelde ahşaptan yapılıyordu. İstanbul yıllar içinde birçok afet atlattı. Böyle olunca bu evlerin büyük bir kısmı tarihin tozlu raflarında kaldılar. Bugün Topkapı Sarayı yanında yer alan Soğuk Çeşme Sokak’ta dönemin tarihi evlerine birkaç örnek görebilirsiniz. Yine Safranbolu’da bu konuda çok meşhur. Taraklı seyahatimde yine benzer evlerle karşılaşıp mutlu oldum.

Taraklı

İstanbul’dan yaklaşık 2,5 saat uzaklıkta, Sakarya’nın içesi olan Taraklı (Mümkünlü Kasabası) özellikle ahşap evleri ile Safranbolu’yu andıran sessiz sakin bir yer. Keyifli bir yolu var. Kasaba küçücük, burada yaşayanlar çok sıcaklar. Burayı eşsiz kılan şey Osmanlı’dan kalma genellikle 3 katlı olan geleneksel evleri. Bir kısmı konak olarak kullanılırken bir kısmı maalesef harabeye dönüşmüş. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında kaybolup tarihin içinde gezinmek oldukça keyifli. 

Kasaba Osmanlı döneminde yapılan bir akında Bizanslılardan alınıyor ve Osmanlı beyliğinin topraklarına katılıyor. Eski bir gelenek olarak da fethedilen bu kasabaya bir çınar ağacı dikiliyor. 7 asırlık, yanı başında bir çeşme olan bu çınar ağacını Yusuf Bey mahallesinde görebilirsiniz. Kasabada Yunus Paşa Camii ve yakınında küçük bir hamam var. Bu hamam ile camii arasında da ilginç bir ilişki var. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda hamamdan çıkan buhar caminin merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılıyormuş. 

beyliğinin topraklarına katılıyor. Eski bir gelenek olarak da fethedilen bu kasabaya bir çınar ağacı dikiliyor. 7 asırlık, yanı başında bir çeşme olan bu çınar ağacını Yusuf Bey mahallesinde görebilirsiniz. Kasabada Yunus Paşa Camii ve yakınında küçük bir hamam var. Bu hamam ile camii arasında da ilginç bir ilişki var. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda hamamdan çıkan buhar caminin merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılıyormuş. 

Hisar Tepesi

İlçenin savunulmasında stratejik öneme sahip olan Hisar Tepesi tarihi kalıntıları MÖ..1000- MÖ..2000 yıllarına dayanıyor. Burası kasaba manzarasının en güzel göründüğü ve fotoğraflandığı nokta.

 

Taraklı yarım günde rahatlıkla gezilebilir bir yer ama tavsiyem burada bir gün konaklamanız, 30 dakika uzaklıktaki Göynük ve Çubuklu Gölü‘nü görmeniz.

Mümkünlü kasabasında restore edilip konaklama hizmeti veren sayılı oteller arasında yer alan Hanımeli Konağı ortamı ve hizmeti ile misafirlerine keyifli dakikalar hediye eden bir yer. Sahipleri 2004 yılında kasaba ile tanışıp konağı satın almış ve aslına uygun olarak restorasyonunu yaptırmışlar. Odalar son derece zevkle döşenmiş. Otel ve ambiyans gerçekten çok güzel, güneşli bir havada bahçede türk kahvesi içerken evet 100 yıl önce burada yaşamalıydım diyorsunuz. Sabah güne bahçede ev yapımı reçellerin olduğu kahvaltı ile başlayıp, akşam sessiz yıldızlı bir gecede yemek ile günü sonlandırıp nostaljik bir odada uyuyorsunuz.

 

 

Taraklı’da Ne Yiyebilirim? 

Şehir merkezindeki Park Lokantası lezzetli yöresel yemekleri ve konukseverlikleriyle sizi karşılayacak. Güveçte yapılmış Taraklı’nın kendine has kurufasulyesi, doğal ev yapımı yoğurdu, salatası, pilavı herşeyi çok lezzetli. Yöreye özel belki adını bile duymadığınız bir tatlısı var Taraklı’nın ; UĞUT.

Bir de köpük helvası var. Köpük Helvası Taraklı’nın çevresindeki diğer yörelerde biliniyor. Çöğen kökü, yumurta, şeker ve glikozla yapılıp içine tahin katılarak yeniyor. Ama Uğut çok uzaklardan gelip, Taraklılarca tanıtılmış, buğday ve sudan yapılan şekersiz bir tatlı türü. 

 

Bu şirin kasabaya bir gün yolunuzun düşmesi dileğiyle! Gittiğinizde benim için de gözlerinizi kapatıp hayallere dalmayı unutmayın 🙂

 

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği