AYVALIK MACARON MAHALLESİ

Her Ayvalık’ın biri kendine en eski özgü bölgelerinden biçimli kar kristalleri biri olan havada Macaron, birbirleriyle tarihi evleri dans ederken ve dar sokaklarıyla


Her Ayvalık’ın biri kendine en eski özgü bölgelerinden biçimli kar kristalleri biri olan havada Macaron, birbirleriyle tarihi evleri dans ederken ve dar sokaklarıyla geçmişin sıcak evlerimizde vakit geçirmenin izlerini taşıyor. keyfi Komşu bir başka evlerin bence. cumbalarının Karlar şehri battaniye birbirine selam verdiği, dar sokaklarının içerisinde gibi örterken çok güzel bir esaret değil mi evde Rum olmak, ustaların o manzaranın imzasını taşıyan tadını muhteşem çıkarmak? Peki, karlı bir günde ne yapmalı? Evde nasıl zaman evler, arkalarında cenneti andıran enfes bahçelere sahip. geçirmeli?

Macaron, Türkçe karşılığı Mercanköşk anlamına gelen Latince Marjoram kelimesinden türetilmiş kekik ailesinden bir bitki türü, Rumcada Macaron haline dönüşmüş. Bu mahallede 1-Okuyun!vakti zamanında çok yetiştirildiğinden buraya Macaron denildiği söyleniyor. Ayrıca Girit Evinizin Mübadilleri en rahat tarafından koltuğuna bu kurulup, bitkiye (kahveye de konulduğu için) ‘‘Kahve kokusu” da denilmiş. dergi kitap ne varsa yanınıza depolayın. Fonda müzik dinlemeyi sevenlerdenseniz bu keyfe eşlik edecek güzel bir playlist hazırlamayı da ihmal etmeyin.

Camlı Kahve, Karamanlar Unlu Mamülleri, Mor Salkım Kafe bu bölgenin en nostaljik sokağını oluşturuyor. Kahramanlar fırınının meşhur damla sakızlı Ayvalık kurabiyesi hemen karşısındaki Camlı Kahve’de böğürtlen ya da karadut suyu ya da limonata ile buluşuyor.

Antika eşya ya da ikinci el eşya sever misiniz? Oyalı yazmalar, elbiseler, müzik aletleri, fincan takımları, kitaplar daha neler neler… Hepsinden fazlası Cumartesi günleri sokaklarda tezgahlarda. Hepsinin bir hikayesi bir yaşanmışlığı var. Bu sokaklarda küçük küçük kafeler dinlenmek ya da damla sakızlı kahve içmek için mola durağı gibi.

Bu tarihi dokulu, sanat ve lezzet duraklarının iç içe olduğu mahallede keyifle keşfettiğim mekanları gelin birlikte gezelim.

Screen-Shot-2018-10-10-at-22.00.03.jpg

Macaron Konağı

Ayvalığın sayılı tarihi binalarından birinin restorasyonu ardından 9 odası ve huzur dolu bahçesi ile Macaron Konağı misafirlerine çok keyifli bir konaklama deneyimi yaşatıyor. Konak; sahipleri tarafından eski bir papaz evininin restore edilip otel haline getirilmesiyle oluşturulmuş. Kendileri için yola çıkmışken sahip oldukları binanın ve bahçenin kendilerinden fazlasını ağırlayacak büyüklükte olduğunu görünce bu konağı konuklarıyla paylaşmaya karar vermişler. Biri tamamen orijinal tavana ve döşemeye sahip orta oda, diğerleri ise birbirinden farklı döşeme ve büyüklükteki odalarıyla taş duvarı, samanlı sıvası, sardunya balkonu ile bu şirin otel insana huzur veriyor. Ayvalık’ta keyifli günler geçirmeniz için, bu dokudan keyif alan herkesi, her mevsimde ayrı güzel olan iklimin, doğanın, denizin tadını çıkarmaları için konuk etmekten keyif duyuyorlar. Öyküsü olan ve buram buram yaşanmışlık kokan Macaron Konağı, Ayvalık otelleri arasında konaklanabilecek en güzel seçeneklerden.

Macaron Muhallecisi

Taş sokaklarda gezerken mahallede köşeye dantel gibi konumlanmış Macaron Muhallebicisi. Gerek atmosferi gerek lezzetleri sizi kendisine öyle bir çekiyor ki! Vitrinine dizilmiş inci gibi muhallebi ve tatlılara ferahlatan şerbetleri eşlik ediyor. Sakızlı muhallebi seven olarak reçetelerinden ortaya çıkan sonuç beni oldukça mutlu etti. Bademli muhallebisini de denemenizi öneririm. Ayrıca magnolia, lorlu pasta, san sebastian cheesecake ve daha bir çok güzel seçenekleri de var. Şerbetlerinden en çok Rehyan şerbetini sevdim. O kadar ferahlatıcı ve yumuşak içimliydi ki. İsterseniz litrelik olarak satın alabiliyorsunuz.

Screen-Shot-2018-10-10-at-21.59.58.jpg

Aivali Food & Art

Lezzeti sanat ile sunmak amacıyla yolculuklarına başlayan Aivali Food & Art modern Türk ve Avrupa mutfağını baz alarak fine dining (iyi yemek) hizmeti veriyor. A la carte menu ve zaman zaman tadım menüleri yapıyorlar. Restore edilmiş eski zeytinyağı deposunda sanat ve gastronomiyi birleştirerek farklı sunumlar ve lezzetler peşinde koşuyorlar. Restoranın dahilinde sanat galerisi mevcut. Aivali Galerie D’art sürekli resim sergisi dışında kişisel ve karma sergilere de açık.

Karamanlar Unlu Mamülleri Yalnızca birşeyi değil, herşeyiyle özel ve güzel olan bir klasik. Lorlu kurabiye mi desem, sakızlı un kurabiyesi mi desem, Selanik gevreği mi, hepsi birbirinden lezzetli!

Screen-Shot-2018-10-10-at-21.59.52-1.jpg

İspanyolu’un Atölyesi

Renkli dünyasını seramikleri ve ahşap boyamasıyla dışavuran İspanyol sanatçı Ana Gomez de Pablos atölyesinde hem üretiyor hem de Ege’nin keyfini çıkarıyor. Atölyede samimi ve eğlenceli bir atmosfer var. Ürünlerinde renkler, geometrik ve Latin desenler ön plana çıkıyor.

Umarım sizinde yaz aylarınız keyifle ve keşifle geçmiştir. Yeni yerler görmek, belki daha önce gittiğim bir şehir de bu kez farklı bir keşif yapmak bana hep heyecan veriyor. Sizi de heyecanlandıran şeyler hayatınızdan eksik olmasın.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği