Bİ’ZAMAN

Zamanın içinde miyiz gerçekten ?


Zamanın içinde miyiz gerçekten ?

-Gülünü bunca önemli kılan, uğrunda harcadığın zamandır der Tilki Küçük Prens’e.

Küçük Prens, öğrendiğine emin olmak için tekrarlar.

“Gülünü bunca önemli kılan, uğrunda harcadığın zamandır.”

Ne çok bilgece şey öğrendik Küçük Prens ve Tilki’ den. Belki okudunuz, belki benim gibi hala tekrar tekrar okuyorsunuz, belki de zaman ayıramadınız “Küçük Pren-se” . Hala okumadıysanız Küçük Prensi okumanın zamanı gelmiştir belkide ne der-siniz?

Çok istiyorsunuz ama bir türlü zaman ayıramıyor musunuz? Küçük Prens ya da iste-diğiniz bir başka kitabı okumaya bir türlü başlayamıyor, başlıyorsunuz ama yarım mı kalıyor? Kitap okumayı başarıyorum ama başka şeyler var hayalimde bunları gerçekleştirecek zamanım yok mu diyorsunuz?

Screen-Shot-2018-10-10-at-22.07.28.png

Ah zaman!

Ne kıymetli değil mi?

Zaman verdiği için, ona emek harcadığı için gülünü tüm diğer güllerden ayrı tutar, bunca önem verir Küçük Prens. Siz en son neye gerçekten zaman ayırdınız?

Kitap okumaya,

Spora,

Yoga veya meditasyona, Bütün işleri bir kenara bırakıp tatile çıkmaya,

Bir evcil hayvan sahiplenip onun bakımına,

Bir bitki yetiştirmeye,

Listenizde var mı anlamlı bir şeyler ya da ekleyebilecekleriniz? Gerçekleştirdiğinizde mutlu olduğunuz şeyler vardır değil mi? Artık onları yapamıyorum. Zaman bulamıyorum. Zaman yetmiyor. Zaman var aslında ama erteliyorum mu diyorsunuz? Evet evet ertelemek en ciddi sıkıntım.

Zamanı yönetemiyorum mu diyorsunuz? Zamanı yönetmek ya da zamanın bizi yönetmesini, dahası akıp gitmesini öylece izlemek… İkincisi hiç istemediğimiz, mutsuz olduğumuz bir durum değil mi? Zamanın bize güzel şeyler getireceğine inanırız ama inanmakla kalır, harekete geçmezsek akıp gider zaman.

Zamanın içinde miyiz? Farkında mıyız gerçekten?

Zaman yönetimi yapmayı hepimiz çok isteriz.

Bu yazı ile sizlere kendi hayatımda uyguladığım, sizin de uygulayabileceğiniz basit yöntemlerden bahsetmek istedim. Zaman Yönetimi yapmak için planlı olmak şart. Planlı bir hayat, anı yaşamımıza asla engel değil. Anı yaşamak çok güzel ve üzerinde çalışmamız gereken bir şey. Anı yaşamanın güzelliğine varmak için önce zihnimizi yapmamız gereken işlerden arındırmalıyız. Kendiniz için güzel bir adım atmaya kararlı olmak.

Bundan böyle zamanı daha verimli kullanacağım demek. İçten, net ve kararlı olmak.

Bunun için başlangıçta ihtiyacımız olan tek şey bir kalem bir kağıt.

Aslına bakarsanız hayatınızın büyük planını yaptığınız, yaşamınızın senaryosunu yazacağınız özel bir defter olmalı.

Evet yazacağız,çünkü kelimelerin yazılı hale geldiğinde gizli bir sihir taşır.

Bu yazıyı okuduğunuzda lütfen bir düşünün! Zamanınızı ne kadar iyi kullanıyorsunuz? İçsel değerlendirmemizde kendimize dürüst olmalıyız 🙂

Hazırsanız şimdi plan yapmaya başlayabiliriz.

Her şeyi yazacağız. Önümüzdeki 1 hafta içerisinde yapmamız gereken tüm işleri.

Büyük ya da küçük bir iş fark etmez. Aramamız gereken kişileri, gitmemiz gereken yerleri. Listeye yapmamız gereken her şeyi yazdığınıza emin olduktan sonra tüm bunları önem derecesine göre ayırmalıyız. 3 bölüm yapalım;

-Acil

-Yapmam gerekli

-Bu hafta yapabilirsem süper olur diyelim.

Listemiz artık hazırsa o gece uyurken, bundan böyle zamanı daha verimli bir şekilde kullanacağımız için mutlu uyuyabiliriz. Hafta boyunca yaptığımız her işin üstünü çizdiğimizde zihnimizde bir rahatlama, ruhumuzda bir mutluluk hissedeceğiz. Zaman Yönetimi yaparken benim de en çok kullandığım ve sevdiğim bir yöntemden bah-setmek isterim. Pomodoro Yöntemi. Yapmak zorunda olduğunuz bir iş var ve erteli-yor musunuz? Bu yöntemi deneyin lütfen! Pomodoro Yöntemi şu şekilde işliyor; kendinize bir zamanlayıcı kurun, 25 dakika boyunca sadece yapmanız gereken işi yapın! Bu sürede başka hiç bir şey ile ilgilenmemeniz gerekiyor. 25 dakikanın so-nunda 5 dakika mola veriyorsunuz. Bu 30 dakika 1 Pomodoro yapıyor. Tekrar yap-manız gereken işe devam ediyorsunuz. Yine 25 dakika sadece o işi yapıp 5 dakika mola veriyorsunuz. Toplamda 4 kez bunu uyguluyor bu yöntemle 2 saatlik bir iş çı-kartıyorsunuz. Hiç fena değil ne dersiniz ? 2 saatte harika işler çıkabilir. Yapmanız gereken şey daha fazla süre gerektiriyor ise daha uzun mola verip tekrar bu yöntemle devam edebilirsiniz. Keyfili ve zamanı verimli kullanmak adına güzel bir yöntem, denemenizi öneririm.

24 saat yetmiyor diyoruz bazen ama verimli bir şekilde kullanırsak aslında zamanımızın bol olduğunu görebiliriz. Zaman yönetiminde 1 gün 3 e bölünür. 8 saat iş, 8 saat uyku, 8 saat hayat. Bu rakamlar hayatlarımıza göre artı eksi değişebilir.

Yaşama devam etmek için çalışıyoruz,

Uyku önemli!

Peki ya 8 saat “hayat” kısmını siz nelerle dolduruyorsunuz?Gerçekten doldurabiliyor musunuz yoksa yapmak istediklerimiz hayal olarak kalıyor mu ?

Bi’ mutlu zamanlarınız olması dileğimle…

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği