Kahve İçmenin 5 Faydası


Sabahları içtiğiniz bir fincan kahve, uykunuzu açmaktan daha fazlasını yapıyor olabilir. Kahvenin sağlık üzerinde uykusuzluğa, hazımsızlığa ve kalp hızında artışa neden olduğu yönünde olumsuz tarafları olduğuna dair tartışmalar olsa da; son bilimsel kanıtlar arasında, kahve severlerin yüzünü güldürecek çok fazla sağlık yararı var. İşte, kahve içmenin düşündüğünüzden daha sağlıklı olabileceğinin 5 nedeni!

1.Kahve, sağlıklı bir antioksidan kaynağıdır

Kahve, iki “süper” antioksidan olarak bilinen kakao ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerir. Bilim adamları, işlenmemiş kahve çekirdeklerinde yaklaşık 1000 farklı antioksidan olduğunu buldular. Kavurma işlemleri sırasında, yüzlerce daha gelişiyor. Çok sayıda çalışma, kahveyi birincil beslenme antioksidan kaynağı olarak gösteriyor!

2. Konsantrasyonu arttırır, kısa süreli hafıza artışı sağlar

Bir grup gönüllü üzerinde yapılan bir çalışmada; her gün tek bir fincan kahve içildiğinde, katılımcıların beyin aktivitesinde bir artış bulundu. Bu, özellikle bir bellek görevi yerine getirirken oldu. Çalışmada; kafeinin, katılımcıların hafıza becerileri ve reaksiyon sürelerinin iyileştiği görüldü.

3. Kalp sağlığı için faydalıdır

37 binden fazla insanın verilerinin 13 yıl boyunca takip edildiği Hollanda kaynaklı bir çalışmada; günde 2 ile 4 bardak arası kahve tüketen kişilerde, kalp hastalığı riskinin %20 oranında daha düşük olduğu bulunmuştur. Kahvenin, iltihaplanmadan kaynaklı hasara karşı koruyarak, kalp sağlığını destekleyebileceğine dair bazı kanıtlar da mevcuttur.

4. Bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabilir

 

 

Bir çalışmada; kahve içen erkeklerde, agresif prostat kanseri gelişme riskinin daha düşük olabileceği bulunmuştur. Son dönemde Amerika’da yapılan yeni araştırmalarda ise; günde en az 4 fincan kahve içen kadınlarda, rahim kanseri riskinin %25 azaldığı bulunmuştur. Düzenli kahve tüketimi; ayrıca daha düşük karaciğer, meme ve kolon kanseri riski ile ilişkilendirilmektedir.

5. Tip-2 diyabet gelişme riskini azaltabilir

Kahve içmek ile azalan diyabet riski arasında bir ilişki olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. 2009 tarihli bir araştırmada; her gün 1 fincan kahve tüketiminin, diyabet riskini %7 oranında azalttığı bulunmuştur.

Kahvenin faydalarından bahsettik. Peki, siz kahveyi hangi bardakta içmeyi seversiniz? Kahve severler için birbirinden güzel kahve fincanı önerilerimizden bazılarını sizler için bir araya getirdik 🙂

Yıldızın Parlasın Kupa

Kitap Severler İçin Kupa 

Veganlar İçin Kahve Kupası 

Kadın Figürlü Kupa

Kitap Severler İçin Kupa

Yıldızlı Kız Figürlü Türk Kahvesi Fincanı 

Çiçekli Kız Türk Kahvesi Fincanı 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği