Güzellik Uykusu: Uyku Bandı Kullanmanın 5 Faydası


Modern yaşamlarımızda, pek çoğumuz kaliteli bir gece uykusu uyumuyoruz. Işık ise, bedenlerimize zarar veren ve gözümüzü etkileyebilen dış faktörlerden biridir. Panjur, hepimizin sahip olamayacağı bir lüks olduğundan, başka çözümler aramak iyi bir fikir gibi görünüyor. Neyse ki, sizin için mükemmel bir aksesuara sahibiz: uyku bantları! Boyutları küçük olsa da, faydalarının çok büyük olduğunu söyleyebiliriz. Bu yazıda, onlardan 5 tanesinden bahsedeceğiz…

1.Uyku Kalitesini Arttırır

Hepimizin gözünün retinasında, ışığa duyarlı hücreler vardır. Ve, gece ve gündüz olduğu zaman, beyne uyku düzenimizi belirlediğini söyler. Örneğin; normalden erken yatağa giderseniz ancak ışığı açık bırakırsanız, erken uyumanız zorlaşır. Uyku maskelerinin uyku kalitesini etkileyip etkilemediğini araştıran bir dizi araştırma vardır.

Araştırma sonuçları; uyku maskesi kullanımın daha kaliteli bir uyku sağladığı ve melatonin seviyelerinin yükseldiğini göstermektedir.

2. Daha Kolay Uykuya Dalarsınız

Uykuya dalmak için mücadele ederken, yatakta iki tarafa dönüp durmaktan daha kötü bir şey yoktur. Londra’da bir Uyku Merkezi’nde yapılan bir araştırmaya göre; uyku maskesi takmak, yatakta uykuya dalmak için harcadığınız zamanı azaltır. Bunun nedeni; uyku maskesi giydiğinizde, çok daha hızlı uykuya dalmanızı sağlayan melatonin seviyelerinin artmasıdır.

3. Hayatınızı Kurtarır

Uyku maskesi, uygun maliyetli bir yatırım olsa da, hayat kurtarıcı faydaları olabilir. Tamamen karanlıkta uyumak, vücudunuzun mümkün olduğunca fazla melatonin salgılamasını sağlar. Yeterli melatonin üretmediğinizde ölümcül hastalık riskini artırırsınız. Melatoninin aynı zamanda bir antioksidan olduğunu biliyor muydunuz?

Bu da uyku maskesinin; yaşlanmaya, kansere neden olan kimyasallara maruz kalmaya ve güneşin zararlı ışınlarının neden olabileceği hasarı önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. DNA’nızı korumak gerçekten önemlidir, çünkü herhangi bir hasar kansere neden olabilir.

4. Zararlı Işıkları Engeller

Gün içerisinde pek çok mavi ışık ile çevriliyiz. Akıllı telefonlar, televizyonlar derken liste uzayıp gidiyor. Gün boyunca bu tür bir ışık endişe verici olmasa da; geceleri durum farklı olabilir. Bu ışıklar, büyük bir uyku problemine neden olabilir ve sağlığınıza zarar verebilir.

Her türlü ışık, melatonin salgılanmasını azaltır. Mavi ışıklar, işi daha da ileri götürür. Amerika’da yapılan bir araştırmada; mavi ışığın yeşil ışığa göre 2 kat daha fazla melatonini bastırdığı görülmüştür.

5. Depresyonu Azaltır

Uyku maskesi, zihinsel sağlığınız için harikalar yaratabilir. 800 Japon yetişkinin katıldığı bir çalışmada; tam karanlıkta gözün kapalı olmasının depresyonu azalttığı bulunmuştur. Bu çalışmada; geceleri beşten fazla ışık görenlerin, tamamen uyuyanlara göre depresyon belirtileri geliştirme riskinin de daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Yukarıda, uyku maskesi takmanın genel vücut sağlığı ve zihinsel sağlığınız üzerinde olumlu etkileri olabileceğinden bahsettik. Peki, sizin için değerli birine hediye olarak satın almaya ne dersiniz? Şık tasarımlar arasında hem kadın hem de erkekler için uyku maskesi alternatiflerimiz var. İşte, onlardan bazıları:

Kitap Sever Uyku Bandı 

Frida Uyku Bandı 

Mutluluk Sana Yakışıyor 

Kamuflaj Desenli 

Noel Baba Figürlü

Mutlu Yıllar Beyaz Evler Figürlü

Şimşek Baskılı 

Michaelangelo Baskılı 

İyi Geceler Göz Bandı 

Boss Lady Figürlü

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği