Doğru Zaman Planlaması Yapmanın 5 Yolu


Zaman değerlidir. Özellikle de, ulaşmanız gereken bir hedef varsa! Eğer, gündelik hayat ve yaşam dengesini korumak istiyorsanız, zaman yönetimini doğru yapmanız çok önemlidir. Sonuçta, bir gün 24 saatten fazlası olamaz.

Doğru zaman planlaması teknikleri ile, zamanınızı kontrol altına alırken; çalışmalarınızı verimli, üretken ve nispeten stressiz bir hale getirebilirsiniz. Aşağıdaki zaman planlaması ipuçları, hayatınızı düzene sokmanıza yardımcı olabilir.

1.Hedeflerinizi Doğru Şekilde Belirleyin

Hedeflerinizi doğru şekilde belirlemek, çok önemlidir. Günlük olarak ne yapmanız gerektiğini görmenize yardımcı olması için, zaman planlayıcı bir defter ya da ajandadan yardım alabilirsiniz.

Örnekler İçin “Ajanda ve Defter” koleksiyonumuza göz atabilirsiniz.

2. İyi Bir Zaman Planlama Sistemi Bulun

Doğru zaman planlaması yapmanın en iyi yollarından biri, bunun için doğru sistemi bulmaktır. Yapmanız gereken işleri dört gruba ayırmayı ve önemine göre gruplandırmayı deneyebilirsiniz. Böylece, acil olarak odaklanmanız gerekenleri her zaman bilebilirsiniz.

3. Bir Haftayı Doğrudan Denetleyin

Sahip olduğunuz zamanı nasıl geçirdiğinizi değerlendirmek için, 7 günlük planlama yapın. Bunları bir ajandaya kaydedin. Yukarıdaki gibi, haftalık zaman planlayıcısının aynı sayfada yer aldığı bir defter, o güne ait yapılması gereken önemli işleri ve yerine getirmeniz gereken önemli görevleri her an görmenizi sağlayacaktır.

SATIN AL

4. Kötü Alışkanlıkları Ortadan Kaldırın

Zaman kaybının en büyük nedenlerinden biri, kötü alışkanlıklarımızdır. Netflix’te dizi izlemek, sosyal medyada insanları stalklamak, oyun oynamak, sık sık arkadaşlarla kahve içmek için buluşmak olsun, tüm bunlar sahip olduğunuz değerli bir zaman dilimini ortadan kaldırır.

Büyük hedeflere ulaşmak konusunda ciddiyseniz, kötü alışkanlıkları ortadan kaldırarak zamanınızı akıllıca kullanın!

Bir Yapılacaklar Listesi Defteri’ne sahip olmak, kötü alışkanlıklara değil, hedeflerinize yoğunlaşmanıza yardımcı olabilir.

SATIN AL

5. Her Gün Meditasyon Yapın

Meditasyonun, zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olacağını düşünmeyebilirsiniz. Ancak, her gün meditasyon yapmak, dengede kalmanızı sağlar. Toksinleri hayatınızdan çıkarın ve bunu yaparak ciddileşin. Devam ettikçe; enerjinizin, dayanıklılığınızın ve zihinsel odaklanmanızın büyük bir değişim geçirdiğini göreceksiniz.

Meditasyon yaparken, ortama huzur ve rahatlık getirecek yardımcılara ihtiyacınız varsa, ortamı aydınlatacak mumlardan yardım alabilirsiniz. Yukarıdaki gibi “Bu Kız Başarabilir” yazılı bir mumluk, meditasyon yaparken hedeflerinize ulaşma konusunda size motivasyon sağlayabilir.

Zaman yönetimi yaparken size yardımcı olabilecek ajanda ve defter örnekleri için:

365 Mutlu Yeni Gün Ajandası

Motivasyon Etiket Defteri

Yapılacaklar Listesi Defter

Haftalık Planlayıcı Defter

İmkansıza Ulaşmanın Yolu Mümkün Olduğuna İnanmaktır

Siyah Beyaz Haftalık Planlayıcı 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği