Frida Kahlo Hakkında 6 İlginç Bilgi


20.yüzyılın en ikonik isimlerinden biri olan Frida Kahlo, sanatı kadar popüler hale gelen yaşam öyküsü ile de dikkat çekiyor. Ünlü sanatçının biyografisi, sayısız kitap ve filme konu oldu. Farkı tarzı, ilginç evliliği ve sanatı ile en çok ilgi çeken sanatçılardan biri olmayı başardı.

Frida Kahlo’nun resimleri çok kişiseldir ve hayat hikayesini anlatan semboller ile doludur. Ancak, bu ünlü sanatçı hakkında bilmediğiniz şaşırtıcı şeyler de olabilir. Sanat eserlerinin arkasındaki Frida Kahlo hakkında sizi şaşırtacak 8 ilginç bilgiyi bu yazıda derledik!

1.Doktor Olmak İstiyordu

Frida Kahlo, çocukken bir doktor olmayı hayal ediyordu. Bu hayali, 18 yaşında erkek arkadaşı ile birlikte korkunç bir kazaya karışmasının ardından sona erdi. Ölümcül yaralanmalara neden olan bu kaza sonrasında, aylarca hastanede yattı. Bu kaza ayrıca, ünlü sanatçının kronik ağrılar içinde yaşamasına neden olacak ve omurilik yaralanmalarına yardımcı olacak cerrahilere de neden oldu.

2. Hapse Girdi

Frida Kahlo ve eşi Diego Rivera, uzun bir süre Meksika Komünist Partisi’nin bir üyesiydi. 1937 yılında, Troçki çiftinin evinde birkaç yıl yaşadılar ve Kahlo’nun Troçki ile bir ilişkisi oldu.

Daha sonra, 1940 yılında Troçki bir suikasta uğradı ve Kahlo, kız kardeşi ile birlikte kısa bir süre için şüpheli olarak hapse atıldı.

3. 6 Yaşında Çocuk Felci Geçirdi

Frida Kahlo’nun doğduğu yıllarda, çocuk felci salgını oldukça yaygındı. 6 yaşındayken, sağ bacağının solundan daha ince ve kısa olmasına neden olan bir virüse yakalandı. Hayatının ilerleyen zamanlarında, uzun ve renkli etekler giymesi ile tanınsa da, aslında bunun nedeni bacağını gizlemek için giymeye başlamasıydı.

4. Çalkantılı Bir Evliliği Vardı

1927 yılında, 20 yaşındayken, uzun yıllar boyunca resimlerine hayran kaldığı Diego Rivera ile tanıştı. 20 yaş farka rağmen, çift 1927 yılında evlendi.

10 yıl süren evlilik, her ikisinin de tek eşli olmamasıyla da konuşuldu. Frida’nın, hem kadın hem de erkeklerle ilişkisi vardı. Diego’nun ise, Frida’nın kız kardeşi ile bile bir ilişkisi oldu.

Çift, 1939 yılında boşandı ancak bir yıl sonra yeniden evlendi. İkinci evlilikleri de sıkıntılı olsa da, Frida, ölümüne kadar Diego ile evli kaldı.

5. 47 Yaşında Vefat Etti

Bir galeri açtıktan sadece birkaç ay sonra, sağlığı kötüleşti ve sağ bacağı, kangren nedeniyle kesildi. Depresyone giren ünlü sanatçı, ağrı kesicilere olan bağımlılığı nedeniyle daha da kötüleşti.

Son günlerini, yatalak olarak geçirdi. 1954 yılında, Frida, 47 yaşında öldü. Sanatçının, “pulmoner emboli” nedeniyle öldüğü bildirildi. Ancak, bazıları bunun bir intihar ya da aşırı doz nedeniyle olabileceğini de öne sürmektedir.

Ölümünden birkaç gün önce, günlüğüne şunları yazdı:

Umarım çıkış eğlenceli olur ve umarım asla geri dönüş olmaz.

6. Önemli Bir Feminizm ve LGBT İkonudur

Ölümünden sonra, 1970’li yıllarda feminizmin yükselişi ile birlikte, Frida Kahlo da önemli bir feminizm ikonu oldu.

Çalışmaları, derinden ve kadın deneyimine ilişkin bir içgüdü içerdiği için büyük övgüler aldı. Biseksüel olması, cinsiyetten bağımsız elbiseleri ile LGBT topluluklarında da önemli bir figür haline geldi.

 

Siz de Frida Kahlo‘ya hayranlık duyanlardansanız, onun fotoğraflarını taşıyan retro tasarımlara ilgi taşıyor olabilirsiniz. Aşağıda, sizler için hazırladığımız listede, Frida Kahlo hediyelik eşya önerileri bulabilirsiniz:

1. Frida İlham Kupa

2. Frida Baskılı Çiçek Rozet

3. Frida Metal Anahtarlık

4. Frida Kitap Ayracı 

5. Frida’nın Renkleri Temalı Küpe 

6. Frida Kahlo Türk Kahvesi Fincanı 

7. Frida Cüzdan

8. Frida Kahlo Motto’lu Fincan

9. Frida Uyku Bandı 

10. Frida Kahlo Baskılı Çorap

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği