Bir Ajandaya Sahip Olmanın 3 Avantajı


Ajanda, günlük hayatta gündeminizde olan konuların bir listesidir. Gündelik bir programın yer aldığı bir ajandaya sahip olmak söz konusu olduğunda; Toplantılar, etkinlikler, görevler ve toplantı için hatırlatıcılar gibi maddeler yer alır. Günler, önceden planlanır.

Bu tarz bir yaklaşım, aşırı planlı olmanıza ve aniden ortaya çıkan bir görev ya da buluşma için zamanınız olmamasına neden olabilir. Bazen de, bir görev beklediğinizden daha uzun sürebilir. Diğer yandan, günlük rutinlerin yer aldığı bir ajandaya sahip olmak, pek çok yönden avantaj da sağlayabilir.

Özellikle de, hayatını programlamakta zorlanan kişiler için, görevlerin ve ihtiyaçların yazılı olduğu bir ajanda, hayatınızı düzene sokmanıza yardımcı olabilir.

Gerçekçi ve Etkili Bir Ajanda Nasıl Oluşturulur?

1.Güne en önemli çalışmanızla başlayın

En başarılı insanlar, en önemli işlerini ilk önce yaparlar. Doğru olmayan şey; güne dikkat dağıtıcılar, duygusal tetikleyiciler ya da stres ile başlamaktır.

Sabah ilk iş olarak kendinize tekrar eden bir bağlılık belirlemek, gününüze doğru bir şekilde başlamanızı ve başka ne olursa olsun, anlamlı bir şey yapmanızı garanti eder.

Ancak belki de daha da önemlisi, sabah saatleri genellikle günün en etkili zamanlarıdır. Çoğu insanın enerjisi sabahları daha yüksektir ve daha az dikkat dağıtıcı vardır. Bu da, önemli işlere gerçekten girebileceğiniz anlamına gelir.

Bir ajanda oluştururken, gününüzü planlamaya buradan başlayabilirsiniz!

2. Kişisel verimlilik eğrinizi göz önünde bulundurun

Çoğu başarılı insanın günün ilk saatlerini önemli işlere ayırmasının nedeni, enerji seviyelerinin daha yüksek olmasıdır. Bununla birlikte, biraz çalışarak, ajandanızı planlarken, günün geri kalanı için de aynı yaklaşımı kullanabilirsiniz.

Gün içerisinde, hepimiz çeşitli enerji akışlarından geçiyoruz. Buna, uyku ve uykululuk anları da dahildir. Başarılı bir ajanda oluşturmanın anahtarı, enerji seviyelerinizi yaptığınız iş türüyle eşleştirmektir.

Enerjiniz düşük olduğunda, daha az yaratıcı oluruz ve karar vermekte zorlanır, daha kolay bunalırız. Bununla birlikte, enerjimiz yüksek olduğunda, %500’e kadar daha üretken olabiliriz.

3. Hayır demeyi öğrenirsiniz

 

Verimlilik eğriniz, günlük ajandanızda bir günü nasıl doldurabileceğinizin bir göstergesidir. Yani, belirli iş türlerine en uygun olduğunuz zamanların bir şablonudur. Bir ajanda, aynı zamanda hedeflerinizden uzak olan şeylere hayır demenize de yardımcı olur. Bir buluşma davetini kabul etmeden önce ajandanıza bakarsanız; başka bir şeye zaman ayırmanız gerektiğini görebilirsiniz.

Dolayısıyla, bu gibi anlar için bir ajandaya sahip olmak, hedeflerinize ulaşmanız için de doğru bir adım olacaktır.

Ek Olarak: Ölü zamanları temizlemek için düzenli bir ajanda denetimi yapın

Ajandanız, zaten tekrarlayan görevler ve buluşmalarla doluysa, bu günlük planlama için bir şey ifade etmez. Çoğu kişi, gelececğini planlamak için ajandayı ileriye dönük bir araç olarak kullanır. Ajanda denetimi, geçmiş yükümlülüklerinizi gözden geçirdiğiniz basit bir alıştırmadır.

Her projeyi bitirdiğinizde ajanda denetimini tekrarlayın. Elinizde biriken verilerle, harcadığınız zamanın istekleriniz ve hedeflerinizle uyuşup uyuşmadığını görebilirsiniz. Uymuyorsa, yeniden ayarlayın!

Bir ajanda sahibi olmanın size ne gibi avantajlar sağlayabileceğini öğrendiniz. Peki, birbirinden şık ajanda tasarımlarına göz atmaya ne dersiniz? Koleksiyonumuzda yer alan ajanda örneklerinden bazılarını sizler için listeledik…

Haftalık Planlayıcı 

Easy Come Easy Go Defter

Anne Bebek Anı Defteri

365 Mutlu Yeni Gün Ajandası

Benim Dünyam Haftalık Planlayıcı 

Yapılacaklar Listesi Defteri

Toplantı Notlarım Defteri

Palmiye Yapraklı Haftalık Planlayıcı 

Doğru zaman planlaması konusunda önerilere ihtiyacınız varsa, şu yazımıza da göz atmanızı öneririz!

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği