Evinizde Mum Yakmanın 6 Faydası


Evinizde sakinleştirici bir gecenin neler yapacağını hayal edin. Ev yapımı bir yemek mi? Netflix gecesi mi? Ya da köpükler eşliğinde sıcak bir küvet mi? İdeal kişisel bakım geceniz ne olursa olsun, gevşemek ve rahatlamak istediğiniz bir gecede, atmosferi ayarlamak için bir mum yakacağınızdan %100 eminiz!

Mum, yüzyıllar boyunca kutsal törenlere huzurlu bir ortam kazandırmak için kullanılmıştır. Aroma kokuları sakin bir atmosfer yaratsa da, aslında evinizde zihinsel durumunuza ve refahınıza yardımcı olabilecek mumları yakmanızın diğer pek çok nedeni de var.

Ateşi yakmadan önce, evinizde mum yakmanın tüm faydaları ve koleksiyonunuza eklemeniz için daha fazla neden hakkında bilgi vereceğiz. Yazımızın sonunda, sizler için aromatik kokulardan oluşan mum koleksiyonumuzdan öneriler de var!

Neden Evde Mum Yakmalısınız?

  • Odaklanmayı Arttırabilir

Dekoratif amaçla masanızın üzerine bir avuç mum yerleştirmek için bir nedene ihtiyacınız varsa; artık, çalışırken kendinizi mumlarla çevrelemenizin odaklanma yeteneğinizi artırabileceği ve daha üretken olmanıza yardımcı olabileceğiniz fikrinden yararlanabilirsiniz.

Zihni uyaran bazı kokular olduğu da unutulmamalı! Nane, limon, portakal, biberiye ve tarçın gibi aromalar duyularınızı canlandırabilir ve odaklanma konusunda ekstra destek sağlayabilir.

  • Olumlu Anıları Hatırlamanıza Yardımcı Olur

İyi bir zamanı hatırlamak istediğinizde, bir mum yakın kanepeye uzanmanızın bir nedeni olabilir. Anılar, belirli kokular tarafından kolayca tetiklenebilir ve  yaşamınızdaki belirli bir zamana denk gelirse mutluluk hissi verebilir.

Kokuların canlı duygusal anıları tetikleme olasılığının daha yüksek olduğu ve modunuzu düşük hissettiğinizde, ruh halinizi anında yükseltebileceğini gösteren birçok bilimsel çalışma vardır.

Üzüntü, keder ya da mutsuz bir gün geçiriyorsanız, daha mutlu bir zamanı hatırlatan bir kokulu mum yapmak, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır!

  • Ruh Halinizi İyileştirebilir

Kokular, ruh halini yükseltmek için de aynı özelliklere sahip olma olasılığına sahiptir. Limon kokusu, antidepresan dozajını azaltmaya yardımcı olabilir, bağışıklığı güçlendirebilir.

Bir dahaki sefere modunuzu düşük hissettiğinizde ya da ruh halinizi iyileştirmeye ihtiyacınız olduğunda, zihninizi temizlemeye çalışırken canlandırıcı kokuya odaklanmak için karanlıkta meditasyon yaparken narenciye veya biberiye kokulu bir mum kullanmaya çalışın.

  • Gündüz ve Gece Ritüeli Ayarlamanızı Sağlar

Mumlar, bazı ritüellerde yüzyıllardır kullanılmıştır. Bununla birlikte, günümüzde, zihni doğru zihnin içine almak için günün belirli zamanlarında evlerde de kullanılmaktadır.

Örneğin; meditatif düşünceleri geliştirmek için kullanmak, meditasyon ya da yoga yaparken kullanmak iyi bir fikir olabilir. Gece cilt bakım rutininizi yaparken ya da sabah kahvenizi içtiğiniz sırada, 1-2 mum yakmak iyi bir fikir olabilir. Bu dakikalarda telefonunuzu uzak tutun, böylece daha dikkatli olun ve sadece kendinizle geçirdiğiniz zamana odaklanın.

  • Daha Dinlendirici Bir Uyku Sağlayabilir

Yatmadan hemen önce elektronik cihazların kullanılması, uyku kalitenizi bozabilir uzun vadeli olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Çünkü, böyle olduğunda, önerilen 7-9 saatlik gece uykusunu alamazsınız. Ekranlardan gelen mavi ışın da, daha endişeli ve yorgun hissetmenize neden olur.

Bununla mücadele etmek için, ışığınızı daha önce kapatmak ve mum ışığında yaşamak aslında akşamları daha erken sakinleşmenize ve doğal uyku ritimlerinize sıfırlamanıza yardımcı olabilir. Teknoloji tarafından rahatsız edilmediğinizde, vücudunuzu dinlemek ve dikkatinizi dağıtmadan gece ne zaman kapanacağınızı bilmek daha kolaydır.

Ayrıca, akşamları mum ışığında yaşamak, düşünceleriniz ve eylemleriniz hakkında daha dikkatli olmanıza ve daha huzurlu bir gece uykusu sağlamanıza izin verebilir. Ayrıca, bu ayın elektrik faturasında da biraz tasarruf sağlayacaktır!

  • Stres Seviyelerini Azaltır

Stresi azaltmak için bir mum yakmak her zaman iyi bir seçimdir. Aromaterapide, depresyona ve kaygıya yardımcı olmak için, yaşam kalitesi ve uyku kalitesini arttırmak için kokulu mumlar kullanılır.

Hayatınız zor hissettiriyorsa, kokulu bir mum yakın ve sakinliğin tadını çıkarın.

Kokulu ve dekoratif mumlar konusunda biraz öneriye ihtiyacınız varsa, Bi Kutu Mutluluk’un mum koleksiyonundan bu örneklere göz atabilirsiniz:

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği