Van Gogh Hakkında 12 Şaşırtıcı Gerçek


Vincent van Gogh: tarihin en ilginç sanatçılarından biri!

Neden mi? Aslında, yaşamı boyunca pek bilinmedi ve maddi sıkıntılar çekti. Peki, acaba ölümünden sonraki şöhretini bilseydi, acaba ne hissederdi? Günümüzde çok popüler olmasına rağmen, hala pek çok kişi hayatı hakkında çok fazla şey bilmiyor. İşte, Van Gogh hakkında 12 şaşırtıcı gerçek!

1.Yaşamı boyunca değeri bilinmedi

Bugünkü şöhretine rağmen, yaşamı boyunca profesyonel anlamda hiçbir zaman başarı elde edemedi. Sadece, ölümünden 7 ay önce, 400 İsviçre Frangı karşılığında bir tablo satabildi. Bu para, bugünkü Türk parası ile ortalama 2900 TL’ye denk geliyor.

2. Adını büyük babasından aldı.

Adı, aslında kendi doğumundan bir yıl önce ölen büyük erkek kardeşi için kullanılmıştı. Abisinin mezar taşı üzerinde, kendi adının yazılı olduğunu görürdü.

3. Bugünkü popülerliği üvey kardeşine atfedilebilir.

Van Gogh, ölümünden sonra değeri anlaşılmış bir sanatçı. Bu başarılarının çoğu, kendini mirasını iletmeye adayan üvey kardeşi Johanna’ya atfedilebilir.

4. Altı kardeşin en büyüğüydü.

Küçük kardeşi Theo, abisinin sanatının birincil ve çoğu zaman tek destekçisi oldu.

5. En ünlü eserini sığınma evinde yaptı.

Muhtemelen Van Gogh’un en ünlü eseri olan Yıldızlı Gece tablosunu, sinir krizi geçirdiği sığınma evinde otururken tamamladı.

6. Resme 20’li yaşların sonunda merak saldı.

Van Gogh, 20’li yaşlarının sonuna kadar resim yapmaya başlamadı. Ondan önce, amcasının şirketinde ve daha sonra Londra’da bir sanat galerisinde çalıştı.

7. Papaz olacaktı

Bir noktada, babası gibi papaz olmayı düşündü. Bir yıl boyunca, Amsterdam’da bir İlahiyat Okulu’nun giriş sınavlarına hazırlanmak için çalıştı. Ancak, Latince derslerini almayı reddettiği için okuldan ayrıldı.

8. Güçlü ve zor bir kişiliğe sahipti

Arkadaşları ve meslektaşları, tartışmacı doğası nedeniyle kendine çekildiğini ve iç dünyasına karşı bir tutkuya sahip olduğunu düşünürlerdi.

9. Kendi kendini eğitti

Ölümünden yalnızca birkaç yıl önce, sadece 4 ay boyunca resim eğitimi aldı.

10. Kendi sol kulağını kesti mi?

Van Gogh’un yaşamı ile ilgili en ünlü efsanelerden biri, kendi sol kulağını kesmesi ile ilgilidir. Gerçekte, sadece kulak lobları kesildi. Halk arasında dolaşan efsanelerden birinde Van Gogh, parçaladığı kulak memesini geneleve götürüyor ve burada bir fahişeye hediye olarak veriyor.

11. İntihar etti

Yaşamı, kendini göğsünden vurması ile sona erdi. Ne yazık ki, temiz bir ölüm değildir ve yaklaşık 30 saat sonrasına kadar ölmedi.

12. Çalışmaları kayboldu

Van Gogh’un çalışmalarının çoğu kayboldu. Çünkü, başlangıçta pek çok kişi değersiz olduklarını düşündü. Ancak bugün, Van Gogh resim sanatının en usta ve en popüler isimlerinden biri olarak görülmektedir.

Peki, siz bir Van Gogh hayranı mısınız? Onun hakkında bu şaşırtıcı bilgileri duyduktan sonra, onu ya da onun eserlerini taşıyan aksesuarlar ve hediye fikirlerini gözden geçirebilirsiniz. Bi Kutu Mutluluk‘un Van Gogh serisine göz atmaya ne dersiniz?

Yıldızlı Gece Baskılı Dekoratif Mum 

Van Gogh Baskılı Çorap

Hasır Şapkayla Van Gogh Baskılı Dekoratif Mum 

Yıldızlı Gece Baskılı Cüzdan 

Van Gogh Yılbaşı Mum Seti 

Van Gogh Tasarım Kupa 

Yıldızlı Gece Detaylı Çorap

Van Gogh Tasarımlı Spiralli Defter

Van Gogh Bez Çanta 

 

Tarihe damga vurmuş ikonik isimlerden biri olan Frida Kahlo Hakkında 6 İlginç Bilgi başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir. Daha fazla bu tarz içerikler okumak isterseniz, yorum bölümünde bize bildirin.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği