Kokuların Dünyası: Aromaterapide En Çok Kullanılan Bitkiler


Arometerapi, muhtemelen konsantrasyonunuzu arttırmak için aklınıza ilk gelen seçenek değildir. Ancak, belki de öyle olmalıdır. Koku, duyuların en güçlüsüdür ve beyin aktivitesini en iyi şekilde etkileyebilir. Kokular, limbik sistemin bir parçasıdır ve doğrudan beynin duygu ve öğrenmeyi işleyen alanlarına bağlanır.

Bu, genellikle kokladığımız bir şeyin hafızayı tetiklemesinin veya bize bir şeyi veya birini hatırlatmasının nedenlerinden biridir.

Aromatik kokular, yalnızca konsantrasyonunuzu iyileştirmekle kalmaz; aynı zamanda genel sağlık durumunuzu da iyileştirir. Aromaterapide kullanılan bitkiler; anti- bakteriyel, mikrop öldürücü ve mantar karşıtı özellikleri ile bulunduğunuz ortamdaki mikropları öldürmeye de yardımcı olabilir. Solunduklarında, hipotalamusu aktive eder ve  bağışıklık sistemini aktive etmek, kan basıncını etkilemek ve sindirimi uyarmak da dahil olmak üzere, vücutta birçok değişikliğe neden olabilir. Bu yazıda, aromaterapide en çok kullanılan kokulardan bahsedeceğiz!

1.Sandal Ağacı

Sandal ağacı; sabun, güzellik kremleri ve banyo malzemelerinin üretiminde kullanılan doğal bir antiseptik ve koruyucudur. Hindistan’da daha çok Chandan olarak bilinen bu bitki, Ayurverda’da doğal bir şifacı olarak da sıklıkla kullanılmıştır. Sandal ağacı, herhangi bir cilt problemi için en iyi çözümlerden biridir.

Sandal ağacı çok uzun bir süredir, özellikle Hinduizm başta olmak üzere, dünyanın dört bir yanındaki birçok din ve toplumda kendisine saygı duyulan bir onur ve saygı alanına sahip olmuştur. Hinduizm’de, çoğu sosyal ve dini ritüel için kutsal ve vazgeçilmez olarak kabul edilir. Ayrıca, Hindistan’daki bazı topluluklarda, kutsal bir not olarak alna uygulanmaktadır.

Evinize aromatik bir koku eklemek için tercihinizi sandal ağacından yana kullanmak isterseniz, Sandal Ağacı Kokulu Askılı Organik Koku Kesesi ürünümüzü tercih edebilirsiniz.

2. Gül

Gül, dünya genelinde en güzel çiçek olarak kabul edilir. Ancak, tek cazip yanı fiziksel güzelliği ya da aromatik kokusu değildir. Gül uçucu yağı ve gül kokusu; beden ve zihin için sayısız faydaya sahiptir. Gül, binlerce yıldır aromaterapide kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda, gülün 35 milyon yıl önce Orta Asya’da ortaya çıktığını göstermiştir. Eşsiz kokusu sayesinde, gülü 5000 yıl önce geniş ölçüde yetiştiren Çin, Mısırlılar ve Romalılar’dır. Gül öz yağı; güzellik uygulamalarında ve sağlık koşullarında, tedavi olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır.

Gülün kokusundan ve aromasından yararlanmak isterseniz, evinize hoş bir aroma getirecek Gül Kokulu Askılı Organik Koku Kesesi ürünümüze göz atabilirsiniz.

SATIN AL

3. Vanilya

Vanilya; sıcak, tatlı, ferahlatıcı, rahatlatıcı ve karmaşık bir aromaya sahiptir. Bilimsel adıyla “vanilla planifolia” olarak bilinen vanilya; afrodizyak, antioksidan, kanser karşıtı, anti-depresan, sakinleştirici, yatıştırıcı özellikleri ile bilinmektedir.

Serbest radikaller ile mücadele eder, iktidarsızlık ve libido kaybı için faydalıdır, östrojen ve testosteron gibi hormon salgılanmasını uyarır, kanser hücresi büyümesini önler ve ayrıca kanser sürecini yavaşlatır. Vanilya kokusunu evinize taşımak isterseniz, Vanilya Kokulu Askılı Organik Koku Kesesi ürünümüzü inceleyebilirsiniz.

SATIN AL

4. Lavanta

Lavanta; sakinleştirici, fiziksel ve duygusal olarak dengeleyici kokusu ile, rahatlatıcı etkileri için yaygın olarak kullanılmaktadır. Vücut yağları, jeller, losyonlar, sabunlar, şampuanlar, spreyler ve mumlarda sıkça kullanılan lavanta, hem kozmetik hem de tıbbi kullanımlara sahiptir.

Lavanta bitkisi, 2500 yıldan fazla bir süredir dünyanın en çok kullanılan esansiyel yağını üreten çok yıllık yaprak dökmeyen bir bitkidir. Akdeniz bölgesi, Avrupa, Afrika, Kanarya Adaları, Orta Doğu ve Hindistan’da bulunabilir.

Anti-septik, iltihaplanma karşıtı, rahatlatıcı, yatıştırıcı, antidepresan, romatizma karşıtı, yatıştırıcı ve spazm giderici özelliklere sahiptir. Evinizde lavanta kokusuna yer vermek isterseniz, LAVANTA KOKULU ASKILI ORGANİK KOKU KESESİ ürünümüze göz atabilirsiniz.

SATIN AL 

5. Yasemin

Yasemin, çiçeksi kokusu ile kokular dünyasının en sevilen aromalarından biridir. Duygusal ve egzotik çiçek notalarından dolayı evrensel bir çekiciliğe sahiptir.

Çin ve eski Orta Doğu edebiyatında görülen yasemin; Çin, Hindistan, İran, Arabistan, Mısır ve Avrupa’ya uzanan eski bir ticaret yolu ağı olan İpek Yolu boyunca aktif olarak işlem görmüştür.

Yasemin, uyarıcı nitelikleri ile doğal bir afrodizyak etkisi gösterir. Ayrıca, anti-viral özellikler sergilediğinden, hepatit B tedavisinde de umut vericidir. Aromaterapi masajlarında, menopoz semptomlarını iyileştirebilir. Yasemin yağı; depresyon ve ağrıları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Yaseminin aromasından ve şifacı etkilerinden faydalanmak isterseniz, Yasemin Kokulu Askılı Organik Koku Kesesi ürünümüze göz atabilirsiniz!

SATIN AL

 

 

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği