Uyku Bozuklukları Kilo Vermeyi Etkiler Mi?


Gerçek şu ki; uyku bozuklukları kilonuzu gerçekten etkileyebilir! Uykusuz kaldığınızda, büyük bir bardak latte ya da ekmek arası bir şeyler atıştırmak kolaydır. Çok yorgun olduğunuz için egzersizi atlamak da daha cazip görünür. Bu olaylar dizisi, yılda birkaç kez gerçekleşirse sorun olmayabilir. Burada sorun, modern insanların %30’undan fazlasının düzenli olarak yeterli uyku almamasıdır. Yine de uzmanlar; yeterli uyumanın genel vücut sağlığı ve ruhsal sağlık için, diyet ve egzersiz kadar önemli olduğu konusunda hemfikir.

Uykulu Beyin

Yeterli uyku almamak, beyninizi kötü kararlar almaya ayarlar. eynin frontal lobundaki aktiviteyi ve dürtü kontrol merkezini köreltir. Yani, biraz sarhoş olmak gibi diyebiliriz. İyi kararlar vermek için, zihinsel netliğiniz olmaz.

Ayrıca, beyninizin ödül merkezleri hızlanır ve iyi hissettiren bir şey arar. Bu nedenle, dinlenmiş olduğunuzda rahat yiyecek isteklerini ezebilmenize rağmen, uykudan yoksun beyniniz ikinci bir dilim pastaya hayır demede sorun yaşayabilir.

Amerikan Klinik Beslenme Dergisi’nde yapılan bir araştırmada; insanlar uykusuzluk çektiğinde, gece geç saatte yapılan atıştırmalıkların sayısı artıyor ve yüksek karbonhidratlı atıştırmalıkları seçme olasılığı yükseliyor.

Chicago Üniversitesi’nde yapılan bir başka çalışmada, uyku sorunları yaşayan katılımcılar, en az 8 saat uyuyanlardan iki kat daha fazla yağ içeren atıştırmalıklar seçiyor.

Bir diğer araştırmada; uyku düzensizliklerinin, insanlarda kilo alımını arttırdığı bulunmuştur. Toplamda 18 çalışma gözden geçirildiğinde;  uyku eksikliğinin enerji yoğun, yüksek karbonhidratlı gıdalar için artan isteklere yol açtığı görülmektedir. Yani uyku bir beyin; abur cuburlara hayır demek için dürtü kontrolünden yoksun gibi görünüyor.

Uyku ve Metabolizma

Uyku, beyin için beslenme gibidir. Çoğu insanın her gece 7 ila 9 saat arasında uyuması gerekir. Daha az uyuduğunuzda, vücudunuz en kararlı diyetteyken bile doğrudan abur cuburlara yönelebilir.

Çok az uyku uyumak, kortizolu tetikler. u stres hormonu, uyanma saatlerinizi beslemek için enerji tasarrufu sağlamak için vücudunuza sinyal gönderir. Yani, şişmanlamaya daha yatkın hale gelirsiniz.

Araştırmalar; 14 günlük bir süre boyunca uyku düzensizliğinin, alınan kalori aynı olsa bile, kilo verme oranının %55 azaldığını göstermektedir. Ayrıca; yemeklerden sonra daha az tatmin hissi olduğu da görülmüştür.

Uyku problemleri, sizi metabolik olarak zorlayıcı hale getirebilir ve insülin hassasiyeti, %30’dan fazla düşebilir.

Daha İyi Bir Gece Uykusu için İpuçları

Bugünün dünyasında, özellikle de TV, bilgisayar ve telefon ekranları başında daha fazla vakit geçirmenin cazip göründüğü günlerde, uykuyu ertelemek kolay görünebilir. Ancak, yukarıda bahsettiğimiz nedenler ve genel sağlık durumu göz önünde bulundurulduğunda, aşağıdaki ipuçları yardımcı olabilir:

  • Yatağa gitmeden en az bir saat önce bilgisayarınızı, cep telefonunuzu ve televizyonunuzu kapatın.
  • Yatak odanızı uyku için saklayın.
  • Bir uyku öncesi ritüeli oluşturun. Ilık bir duş alın, meditasyon yapın ya da kitap okuyun.
  • Hafta sonlarında bile her gün aynı saatlerde yatağa giderek programınıza sadık kalın.
  • Ne ve ne zaman yediğinize dikkat edin. Mide ekşimesine neden olabilecek ve uykuya dalmayı zorlaştıracak şekilde yatmadan önce ağır yemekler ve alkol tüketmekten kaçının.
  • Akşam saatlerinde çay, kahve ve çikolatadan uzak durun.Kafein, sisteminizde 5-6 saat kalabilir.
  • Işıkları kapatın. Karanlık, vücudunuzu doğal uyku hormonu melatonini serbest bırakır.

İyi bir uyku öncesi rutini oluşturmak, daha kaliteli uyku uyumak ve yatak odanızı uykuya hazırlamak için size yardımcı olabilecek bazı önerilerimiz de var:

1.Uyku Bantları

Uyku bantları ve uyku kalitesi arasındaki ilişki hakkında daha önce sizler için Güzellik Uykusu: Uyku Bandı Kullanmanın 5 Faydası başlıklı bir yazı hazırlamıştık. Gece uykuya dalmanızı kolaylaştıracak, karanlık bir ortamda daha fazla melatonin salgılamanızı sağlayacak kullanışlı ve şık uyku bandı alternatifleri arıyorsanız:

2. Dekoratif Mumlar

Mum, bir mekanda romantik ve huzurlu bir atmosfer yaratmanın en etkili yollarından biridir. Neden mi?  Evinizde Mum Yakmanın 6 Faydası başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Yatak odanızda daha sakin, uykuya dalmanızı kolaylaştıracak bir ortam ve bir uyku öncesi rutini olarak sakinleştirici bir banyo yaparken banyoyu aydınlatmak için siz de dekoratif mumlardan yardım alabilirsiniz. İşte, bazı öneriler:

3. Aromatik Keseler

Yatak odanızı uyku ortamına hazırlamanın en iyi yollarından biri, mekanda güzel kokular yaymaktır. Aromaterapide kullanılan sakinleştirici kokular hakkında Kokuların Dünyası: Aromaterapide En Çok Kullanılan Bitkiler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Uyku Öncesi Bitki Çayları

Günlük sıkıntılarınızın arasında, eve geldikten sonra uykuya dalmadan önce sizi rahatlatacak bir şeylere ihtiyacınız varsa, bitki çayları imdadınıza yetişebilir.

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği