Küçük Prens Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Gerçek


Antoine de Saint-Exupery’nin genç bir uzaylı prensin hikayesini anlattığı Küçük Prens, ilk kez 1943’te yayımlandı. O günden bu yana, okuyucuları memnun etmeye devam ediyor. Küçük Prens’i ezbere biliyor olsanız bile, muhtemelen romanla ilgili bilmediğiniz şeyler de vardır. Bu yazıda, bilmeniz gereken 8 gerçekten bahsedeceğiz!

1.”Küçük Deniz Kızı” yazara Küçük Prens’i yazması için ilham vermiş olabilir

Hikayenin gerçek kökeni geniş çapta tartışılsa da, yaygın bir teori Saint-Exupéry’nin bu Hans Christian Andersen masalından esinlenmiş olmasıdır.

1940’lı yılların başında, yazar bir hastanede sıkışıp kaldı ve çok sıkıldı. Arkadaşı, ona bir hikaye okumaya karar verdi. Bu hikaye, Küçük Deniz kızıydı. Ondan sonra Saint-Exupery, kendi hikayesini yazmaya başladı.

2. Saint-Exupéry, II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri’nde sürgündeyken yazdı.

Yazar, 1940’ta Fransa ve Almanya arasındaki ateşkes ilanına kadar Fransız Hava Kuvvetleri’nde pilotluk yapıyordu. Özgür Fransız lideri Charles de Gaulle hakkında kötü bir fikre sahip olan yazar, Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne katılmayı reddetti ve Amerika’ya gitti.

3. Saint Exupery, kitabı hem yazdı hem de çizdi.

Yazar, hikayenin tüm resimlerini bir suluboya ile çizdi. Kendisini bir “sanatçı” olarak görmedi, ama ömür boyu bir karalama ustasıydı ve her zaman küçük insanları kağıt parçalarına çiziyordu.

4. Bazı resimlerde doğaçlama yapmak zorunda kaldı.

Yazarın, geniş bir hayvanat bahçesine erişimi yoktu. Bu nedenle, çizimlerini bulduğu şeylere dayandırdı. Kendi hayatından da ilham alarak, gerçek figürlere göre karakterlerini modelledi. Bir arkadaşının köpeğini koyun yaptı, kendi evcil hayvanını da kaplan yaptı.

5. Ana karakterlerden biri asla okuyucuya gösterilmez.

Anlatıcı ve ana karakterlerden biri olan pilot, kitapta asla tasvir edilmiyor.

6. Yazar, ülkesinde yayınlanan kitabı hiç görmedi .

İlk kez 1943’te yayınlanan Küçük Prens, Fransızca ve İngilizce olarak yayınlandı, ancak sadece Amerika’da. Tartışmalı siyasi görüşleri nedeniyle, Saint-Exupéry’nin çalışmaları Vichy rejimi altında kolayca bulunamıyordu. Bu nedenle, kitabın yazarının anavatanı olan Fransa’nın özgürlüğüne kavuşmasına kadar sürdü.

7. Saint-Exupery kitabı bitirdikten sonra gizemli bir şekilde kayboldu.

Çalışmaları Fransa’ya gittiğinde, yazar zaten bir yıl önce ölmüştü. Ölümü de hayatı kadar gizemli ve büyüleyici oldu. Özgür Fransız Hava Kuvvetleri’ne girdikten sonra, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı sorgulanırken, bir kez daha uçma fırsatı buldu. 1944 yılında, keşif görevinde uçağı kayboldu ve o da bir daha asla görülmedi. Bir düşman tarafından vurulduğu ya da belki de intihar etmiş ve uçağı düşürmüş olabileceği konusundaki inanışlar belirsizliğini koruyor.

8. Küçük Prens 250’den fazla dile çevrildi.

Dünyanın en çok okunan ve en çok tercüme edilen kitaplarından biri olan Küçük Prens, okullarda da bir öğretim aracı olarak kullanılmaktadır. Kitap; keskin stili ile özellikle iyi bir seçimdir.

Siz de bir Küçük Prens hayranıysanız ya da çocuğunuza bu güzel kitabı sevdirmek için iyi bir motivasyona ihtiyacınız varsa, Küçük Prens baskılı hediye seçeneklerinden yararlanabilirsiniz:

 

Comments 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

giriş

Don't have an account?
kaydol

şifre sıfırla

Back to
giriş

kaydol

Back to
giriş
Tür Seç
Kişilik Testi
Kişiliğin hakkında sonuçlara varılan birkaç seri soru
Bilgi testi
Genel kültürü test edebileceğin bir seri soru
Hikaye
Resimli ve metinli içerikler
Liste
Klasik sıralı liste içeriği